MOMOYER

Cinan Müzik, 2018Karadeniz müziğine çağdaş ve evrensel bir anlayış kazandırarak müzikseverlerle buluşturan Apolas Lermi 4. solo albümü “Momoyer”i Cinan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.

Son dönemde birçok TV dizisinde şarkıları yayınlanan Apolas Lermi’nin, “Momoyer” isimli albümünün ilk klibi memleketi Trabzon’un Tonya ilçesinde çekildi.

Kayıtları İstanbul ve Ankara’da tamamlanan 13 eserin yer aldığı albümde, parçaların 2 tanesi Karadeniz Rumcasıyla kaydedildi.

Momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adıdır. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur.


2016’dan beri bu oyunlar, UNESCO’nun manevi kültürel miraslar listesinde yer almaktadır.
Momoyer, yani orjinal adıyla Momoeria, Yunanca Momos ve Geros kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Momos, Yunan mitolojisinde Alay ve Hiciv Tanrısının adıdır. Geros ise ‘Yaşlı Adam’ anlamına gelmektedir.


Momoeria’nın diğer adı Kochamania’dır. Her yıl Kalantofota (Noel ve Epifaneia arasındaki oniki gün) boyunca kutlanır. Ancak bu geleneğin geçmişi Hristiyanlık öncesine dayanmaktadır.

“Momoyer” farklı enstrümanların tınılarıyla Karadeniz’in tarihsel geçmişine gizemli bir müzikal yolculuk için arşiv değeri taşıyan bir albümdür.