ROMEIKA

Anadolu Müzik, 2016Apolas Lermi’nin üçüncü albümü Romeika 2016’nın Ocak ayında, Anadolu Müzik etiketiyle Türkiye ve Yunanistan’da eşzamanlı olarak yayınlandı.

Romeika; Karadeniz Rumcası’nın yöredeki adıdır ve ‘’Roma Dili’’ anlamına gelmektedir. Antik Yunanca’nın en eski lehçesidir ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Karadenizliler tarafından konuşulmaktadır. İngilizce ‘’Pontic Greek’’ olarak da bilinir. Ülkemizin kültürel bir zenginliği olan Romeika; Türkiye’de yok olmakta olan bir dildir.

Apolas Lermi’nin yeni albüm çalışması Romeika’nın tamamı geleneksel Rumca ve Yunanca şarkılardan oluşmaktadır ve bu dili şarkılarla arşivlere kazandırmayı amaçlamaktadır.

Albümün kayıtları Türkiye’de ve Yunanistan’da gerçekleşmiştir. Çok değerli müzisyenlerin emek verdiği bu albümde; Yunanistan’da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı Pela Nikolaidou ile bir düet bulunmaktadır. Ayrıca albümde Vahit Tursun’un seslendirdiği bir şiir vardır. Karadeniz müziğinin dışında eski bir İzmir türküsü olan ‘’Tzivaeri’’ de bu albümde yer almaktadır.

Apolas Lermi’nin önceki albümlerine kıyasla, Romeika daha sade bir düzenleme anlayışıyla kaydedilmiştir. Şarkılar Romeika’nın şivesel farklılıkları dikkate alınarak seslendirilmiştir. Bu albümün, bu açılardan Türkiye’de pek fazla örneği yoktur.

Bu albümü ülkemizin zengin tarihine ve kültürlerin kardeşliğine armağan ediyoruz.